Propoliss (bišu līme) ir tumša substance, daudzu vielu maisījums, ko bites iegūst no augiem. Bites to izmanto plaisu, caurumu aizdarināšanai, sienu nogludināšanai, lai saglabātu mitruma un temperatūras režīmu, kā arī stropa dezinficēšanai.
Propoliss pasargā bišu saimi no nelabvēlīgas mikrofloras izveidošanās stropā, jo tam piemīt antibaktericīdas īpašības. Tas novērš pūšanu un izplata stropā patīkamu smaržu. Antibaktericīdā ir nozīmīgākā propolisa funkcija.
Propolisa sastāvs
Dabīgs propoliss parasti sastāv no (1):
- 50% augu izsvīdumi (sveķi),
- 30% vasks,
- 10% ēteriskās un aromātiskās eļļas,
- 5% ziedputekšņi,
- 5% citu vielu.
Propolisa krāsa mainās no zaļas līdz brūnai, reizēm sarkanīgai. Propolisa sastāvs ir atkarīgs no izmantotajiem augiem tā ievākšanai, bišu sugas, klimatiskajiem apstākļiem.
Kopumā dažādos propolisos ir atrastas vairāk kā 500 dažādas vielas. Galvenās vielu grupas ir: fenola savienojumi, terpēni, šķidrie vaski, bišu vasks, proteīni, vitamīni, aminoskābes, cukuri. Propolisā ir arī flavonoīdi, aldehīdi, vienkāršie fenoli un to esteri, kumarīns, lignāni u.c.
Pētnieks Gardana C. piedāvā par propolisa kvalitātes raksturlielumu izmantot kopējo flavonoīdu koncentrāciju. Ja propolisā flavonoīdi ir mazāk par 11%, tad tas ir zemas kvalitātes (11-14% ir pieņemama kvalitāte, 14-17% ir laba kvalitāte, >17% ir augsta kvalitāte) (1,4).
Propolisa izmantošana
Propolisu parasti tīrā veida neizmanto. Pirms izmantošanas parasti tiek pagatavoti dažādi propolisa ekstrakti. Populārākais ir propolisa šķīdums spirtā. Šādi notiek atbrīvošanās no nešķīstošajiem vaskiem, un tiek koncentrēta fenolus saturošā daļa.
Jāņem verā, ka izmantojot atšķirīgas vielas propolisa ekstrakta pagatavošanai (absolūtais spirts, spirta šķīdums 60-70%, ūdens, eļļas) tiek iegūti ekstrakti ar atšķirīgām īpašībām. Ja ekstrakta pagatavošanai izmanto 60-70% spirtu, tad vairāk iešķīst fenolu grupas savienojumi, bet izmantojot absolūto spirtu pieaug flavonoīdu koncentrācija. Propolisa ekstraktus pagatavo arī uz ūdens, heksāna, acetona, hloroforma bāzes.
Senie ēģiptieši izmantoja propolisu mumificēšanai. Senie ķīnieši, indieši un arābi izmantoja propolisu čūlu, ādas bojājumu ārstēšanai. (1)
Propolisa ietekme uz cilvēka organismu (2)
- Imūnmodulējoša
- Antioksidējoša ietekme
- Antibiotiska iedarbība
- Pretiekaisuma darbība
- Audus atjaunojoša ietekme
- Miotropa iedarbība
- Antistresa iedarbība
- Antikancerogēns
Propolisa izmantošana veselības uzlabošanai
Propolisa preparātus rekomendējams izmantot biežu akūtu saaukstēšanās slimību gadījumos un kā profilaktisku līdzekli saaukstēšanas sezonas sākumā. Propoliss palīdz mazināt komplikācijas pēc iekaisumiem, traumām, ķirurģiskas iejaukšanās, kā arī hronisku infekciju un deģeneratīvu saslimšanu gadījumos.
Propolisa preparāti var tikt izmantoti gremošanas sistēmas problēmu risināšanai, urīnsistēmas iekaisumu gadījumos, bronhu un plaušu infekciju radīto problēmu mazināšanai, ādas saslimšanu gadījumos (herpes vīruss, senīšu saslimšanas). Ir zināma arī propolisa preparātu izmantošana onkoloģijā (kavē vēža šūnu augšanu), kā arī zobu un smaganu iekaisumu gadījumos.
Propoliss ir pieejams ekstraktu veidā, tas ietilpst ziedēs un smērēs, to var izmantot inhalācijām, ir pieejams arī medus ar propolisu.
Par propolisa preparātu lietošanu nepieciešams konsultēties ar speciālistu, jo ir būtiska atšķirība vai propoliss tiek izmantots iekšķīgi vai ārīgi, vai tas ir spirta vai ūdens ekstrakts, atšķirīgs ir rezultāts ko sniedz propoliss medū vai propolisa eļļas ekstrakts utt.
Propolisa sedziņas
Pie biškopjiem var nopirkt sedziņas ar kurām stropos nosedz kāres. Bites šādas sedziņas piesātina ar propolisu. Šīs sedziņas var lieliski izmantot dziednieciskiem mērķiem (locītavu sāpes brucelozes gadījumā, radikulīts u.c.). Zem spilvena vai blakus spilvenam novietotas propolisa sedziņas uzlabo miegu. Nieru, urīnceļu iekaisumu gadījumā šīs sedziņas novieto nieru zonā. Radikulīta gadījumā, tās uz nakti uzsien sāpošām locītavām, mugurai.
Šādas sedziņas var glabāt savā mājā, novietojot siltā vietās (pie krāsns, uz radiatoriem), tā lai būtu brīva gaisa apmaiņa. Telpā izplātās patīkams aromāts un propolisā esošās vielas veic gaisa attīrīšanu. Tas ir īpaši rekomendējams profilaksei pret saaukstēšanas slimībām, kā arī gripas sezonas laikā.
Propoliss eļļā
To izmanto ārīgi ārstējot ādas plaisas, plīsumus, bojājumus, iekaisumus. Propolisam eļļā ir sāpes mazinošs efekts, tas stimulē ādas mehānisku bojājumu, sēnīšu izraisītu bojājumu, ekzēmu, apdegumu sadzīšanu.
Propolisu eļļā var iemasēt ādā bronhītu un pneimoniju gadījumos. Gripas gadījumā ar 10% propolisa šķīdumu eļļā var iesmērēt mutes un deguna gļotādas.
Kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā var iekšķīgi lietot propolisu eļļā 3x dienā pa tējkarotei.
Propolisa ziede
Propoliss labi darbojas pret herpes vīrusu, to uzklājot uz bojātam vietam 2x-3x dienā.
Locītavu un muguras sāpju gadījumā propolisa ziedi uzklāj uz sāpošām zonām, efekta pastiprināšanai var papildus uzsiet siltu audumu.
Gripas un citu saaukstēšanās slimību gadījumā propolisa ziedi rekomendējams smērēt uz kakla priekšējās daļas 2x dienā.
Propolisa šķīdums spirtā (3)
Tam piemīt pretsēnīšu, pretvīrusu, pretbakteriāla iedarbība, stimulē sadzīšanas procesus, audu atjaunošanos , dezodorējošas, antitoksiskas īpašības. Propolisa spirta šķīdumam ir antioksidējoša ietekme, tamdēļ tas palēlina novecošanās procesus, profilaktisks līdzeklis pret onkoloģiskām saslimšanām, mazina audu spazmas, mazina asins recēšanu (profilakse pret trombu veidošanos).
Propolisa spirta šķīdumu izmanto iekšķīgi, ārīgi un inhalācijās.
Propolisa spirta šķīdumu ārīgi izmanto mutes skalošanai (zobu, smaganu saslimšanu gadījumos), vidusauss iekaisuma gadījumā, to var izmantot aseptiskiem pārsējiem.
Iekšķīgi propolisa spirta šķīdumu izmanto saukstēšanās, gripas, bronhītu, pneimoniju, tuberkulozes, kolītu, čūlas slimības, hipertonijas gadījumos.
Propolisa ekstrakts ūdenī
Propolisa ūdens šķīdumu izmanto ka pretvīrusu, pretsēnīšu, antibakteriālu, pretiekaisuma, audus atjaunojošu, tonizējošu, anestizējošu līdzekli. To izmanto arī apdegumu un mikožu dziedināšanā. Esktrakts ir parādījis sevi kā profilaktisku līdzekli gripas epidēmijas laikā, pilinot degunā 3-5 pilienus 1-2 reizes dienā.
Propolisa ūdens ekstraktu pielieto ārīgi, iekšķīgi un inhalācijās. To izmanto arī ginekoloģijā, dermatoloģijā, stomatologijā, pulmoloģija, oftalmoloģija.
Propolisa ūdens ekstraktu var izmantot gastrītu gadījumā. Kuņģa čūlas ārstēšanā, kuņģī ievada zondi 15-20ml ar propolisa ekstraktu. Jāatceras, ka šādas manipulācijas drīkst veikt tikai ārsts.
Hemoroīdu gadījumā pielieto sēdvannas ar propolisa ūdeni, medu un augiem (kumelīte, bērzu lapas, piparmētra, asinszāle).
Medus ar propolisu (3)
Medum piemīt ārstnieciskas īpašības, bet propolisa klātbūtne tās tikai pastiprina. Šādam maisījumam ir izteikta antiseptiska iedarbība, rētas dziedējoša, antitoksiska, antioksidējoša (profilakse pret onkoloģiskām saslimšanam, palēlina novecošanos), mazina audu spazmas, mazina asins recēšanu, mazina paaugstinātu arteriālo spiedienu, stimulē audu atjaunošanos un organisma aizsardzības spējas.
Medu ar propolisu var lietot iekšķīgi, ārīgi un inhalācijās.
Ārīgi medu ar propolisu izmanto ādas bojājumu, apdegumu, čūlu, apsaldējumu, acs konjunktivīta ārstēšanai. Rinīta gadījumā medu ar propolisu var pilināt tieši nāsī (attiecībā ūdens : propoliss medū 3:1).
Propolisa medū galvenais pielietošanas veids ir iekšķīgi.
Pielietošanas virzieni ir:
akūtas saaukstēšanas slimības,
stomatoloģiskas saslimšanas, (tajā skaitā smaganu iekaisumi, čūlainie stomatīti, parodontīti),
- bronhīti,
- pneimonijas,
- bronhiāla astma,
- tuberkuloze,
- migrēna,
- hipertonija,
- čūlas slimības,
- kolīti,
- urīnceļu saslimšanas.
Izmantotā literatūra:
1. Ed. J.M. Alvarez-Suarez, Bee products – Chemical and Biological Properties. Springer Int. Publ., 2017
2. Dr. med Stasytyte Buneviciene D., Lekciju kurss. 2018
3. Коркуленко И.Т., Большая книга про мед. М., 2017
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17935924